Perde Seçimi Yaparken Dikkat

Evlerimizin tamamlayıcı ve en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Dantel perde modellerinden, keten perde modellerine kadar birçok alternatife sahip olan sektörümüz, evlerinizi süslemekte size yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İyi döşenmiş bir ev, evde vakit geçirme isteğini ve kişinin mutluluğunu artırır. Seçeceğiniz perde modelleri ve tül perde modelleri mekanın diğer mobilya ve aksesuarları ile doğru orantılı olmalıdır. Şayet böyle olmazsa eşyalar ne kadar kaliteli olursa olsun, ortam görüntüsü karışık, kalitesiz ve rahatsız edici olur. Klasik döşenmiş bir mekana perde modeli seçerken spor kesimli perde modellerinden kaçınılmalıdır. Desen ağırlıklı döşenmiş bir mekana perde modeli seçerken ise düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçilmelidir.
 
Mekanın pencerelerinin durumu da perde seçiminde önemlidir. Küçük pencereli mekana sade perde modelleri, büyük pencereli mekana ise yere kadar uzanan hafif, düz renkli perde modelleri seçilmesi ortamı daha ayrıcalıklı gösterecektir.

Perde seçimi yaparken ne tür bir ışık kalitesi istediğinizi düşünün. Aydınlık bir ortam için hafif, açık renkte tül perdeler seçerek doğal güneş ışığından maksimum derecede yararlanabilirsiniz. Perdede sarı rengi seçerek kışın en karanlık günlerinde bile sıcak bir ışık elde edebilirsiniz.
 
Ortama canlılık katmak için ise turuncu-mavi, yeşil-pembe gibi zıt renk birlikteliklerinden yararlanılabilir. İhtişamlı ve lüks bir etki için ipek kumaşlardan dokunmuş perde modelleri seçebilirsiniz. Geleneksel bir görüntü için kadife, modern bir görüntü için koton ve keten kumaşlardan dokunmuş perde modelleri uygun olacaktır. Eski dönem pencereleriniz varsa karakterlerini bozmamak için tamamıyla kapatmayacak perde modelleri seçin.

Günümüzde büzgülü perdeler en çok tercih edilen perde modelleri arasında yer alır. Renk ve deseni ortaya çıkarırken, ortamın havasını da yumuşatır. Kadife kumaşlardan yere kadar uzanan perdeler zarafetin yanısıra klasik bir şıklık sunar. Resmi bir etki için sık plili perde modelleri uygun olur. Perde modeli seçiminde mekanınıza en uygun perde modellerini seçmek için perde dekoratörümüzle görüşebilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeter olacaktır.